Bosna Hersek Zenica Üniversitesi

Bosna Hersek Zenica Üniversitesi

Bosna Hersek Zenica Üniversitesi Türkiye’de verilen yükseköğretim eğitiminin belli sınavlar tabi tutulması ve öğrencilerin sınav süresinde kendisini ve bilgisini yeterince ifade edememesinden dolayı, birçok öğrenci sükûtu hayale uğramaktadır. Ya istediği bölümde eğitim alamamakta ya da yeniden denemek düşüncesi ile bir ya da birkaç yıl kaybetmektedir. Ancak son yıllarda birçok genç öğrenci yurt dışında üniversite eğitimi alarak, bu yıl kaybından kurtulmaktadır. Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin büyük çoğunluğu Saray Bosna üniversitelerini tercih etmektedir. Zenica Üniversitesi bu tercihlerin ilk sıralarında yer almaktadır.

Zenica Üniversitesi 1961 yılında metalürji bölümü ile eğitim hizmeti vermeye başlamıştır. Sonraki yıllarda Türk dili edebiyatı fakültesi eğitime başlamıştır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi ile işbirliği yapan Zenica Üniversitesi, savaş sonrası yaraları sarmak ve ülkenin toparlanması için teknik eğitimin ağırlıklı olduğu bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. Şu anda çok sayıda eğitim fakültesi ile çok geniş bir eğitim yelpazesine sahip olan Zenica Üniversitesi, son yıllarda yurt dışından da öğrenci kabul etmeye başlamıştır.

Zenica üniversitesi her genç bireyin eğitim almak isteyeceği özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Sadece bilgiye dayalı eğitim değil öğrencilerin pratik yapabileceği, bilgilerini uygulamaya koyabileceği deneyimi imkânı sağlayarak, eğitim verdiği genç bireyleri tam donanımlı olarak mezun etmektedir. Birey donatıldığı özellikler sayesinde iş hayatına kendisine güvenerek ve gücünün farkında olarak başlamaktadır.

Zenica Üniversitesinde diğer Saray Bosna üniversiteleri gibi ECTS kredi transfer sistemi geçerlidir. Öğrenci mezun olduğunda aldığı diploma, tüm Avrupa ülkelerinde geçerli sanılmakta ve işlem görmektedir. Türkiye YÖK Kurumu Zenica Üniversitesinin vermiş olduğu yüksek düzeydeki eğitimi kabul etmekte ve seviye tespit sınavı uygulamasından geçen öğrencilerin diploması Türkiye’de geçerli sayılmaktadır. Genç birey, Zenica Üniversitesinden mezun olduğunda, Avrupa’nın ortasında aldığı eğitim ve yaşam deneyimi sayesinde hayata bir adım önde başlamaktadır. Birey Zenica Üniversitesinde geçirdiği zaman boyunca hem bilgi olarak hem de sosyal anlamda kendisini tamamlamış ve her açıdan iş hayatı için verimli bir insan haline gelmektedir.

Zenica Üniversitesi, yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için her açıdan cazibe merkezidir. Avrupa üniversiteleri ile kıyaslandığı zaman, harç ücretlerinin ne kadar makul olduğu fark edilmektedir. Öğrenci Türkiye’de yükseköğretim veren özel bir üniversite de dahi daha yüksek harç ödemek zorunda kalırken, Avrupa’nın orta yerinde en gelişmiş eğitimi en uygun fiyat ile alabilmektedir. Ayrıca öğrencilerin yaşama ve barınma konusunda yapacağı harcamalar, diğer Avrupa ülkelerinden çok daha düşük olacaktır.

Zenica Üniversite ve diğer Saray Bosna üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin her türlü sorun ve evrak işlerini çözmek için kurulan aracı kurumlar mevcuttur. Öğrenci bu kurumlardan güvenilir olanı ve referans veren birini seçtiği zaman, tüm yazışmalar ve vize işlemleri bu kurumlar tarafından giderilmektedir. Ayrıca yurt dışına çıkmak, ulaşım ve barınma sorunları da bu kurumlar gözetiminde çözülmektedir.

Bosna-Hersek Yüksek öğretim devlet yönetiminde karar alınarak kurulan Zenica üniversitesi 1959-1961 yıllarında ilk fakülte Metalurji Mühendisliği olarak kurulmuştur. Devlet üniversitesi Zenica Üniversitesi Dobroj kantonunda bulunmaktadır. 2005 Yılında Türk dili edebiyatı bölümü açılmıştır. Bahçeşehir Üniversitesi, Zenica Üniversitesi işbirliği bulunmaktadır.
Ardından uzmanların gelişim ve uygulama olarak değer kazanmaları acısından Zenica şehrinde Makine mühendislik teknik eğitim ile zenginleştirilmiştir. Halk komitesi kararları doğrultusunda ilerleyen Zenica Üniversitesi teknik olarak bilimsel düşünceyle zorlu dönemlerden (savaş dönemi) geçmiş birçok fakülteyi Bosna-Hersek’te bulunan devlet Üniversitelerinin desteğini alarak ortak işbirliği içinde ilerleme kaydetmiştir.

bosna hersek zenica universiteleri bosna hersek zenica universiteleri

Zenica Üniversitesi Devlet Üniversitesidir. Eğitim Fakültesi Bosna-Hersek’in demokratik oluşum sırasında 1994 yılında Zenica’da kurulmuştur. İlk yıllarda Sınıf öğretmenliği ve Okul öncesi öğretmenliği eğitimleri verilirken şimdi eğitim fakültesi bir çok bölüm oluşmuş fakülte zenginleşmiştir.

Bosna Hersek Zenica Üniversitesi

Almanya’da bulunan Goethe Enstitüsü’nün göndermiş olduğu almanca materyallerin, dokümanların kitap vs. katkıları yapmıştır. Kütüphaneyi sabah 7:30-16:00 arasında faydalanma imkanı bulan öğrenciler her türlü bilgiye ulaşmak mümkün oluyor.

Bosna Hersek Zenica Üniversitesi

Tüm öğrencinin teşvik edilmesi öğretmenler ve yetkililer sorunları giderirler. Öğrenciler Proje ve çeşitli aktiviteler sağlayabilir, ayrıca alan öğretmenleri işbirliği ile organize edilen programlara katılabilirler. (Futbol, Voleybol, Basketbol, Hentbol, Satranç)Film, Tiyatro, Dans bölümleri bulunur. ZenicaÜniversitesinde size uygun bir bölüm bulabilirsiniz. Zenica Üniversitesinde eğitim istiyorsanız başvurunuzu Point Yurtdışı Eğitim Merkezi Sizler için danışmanlık karşılama, yerleştirme, dil eğitimi programlarında öğrencilerin eğitim almaları için destek veriyor. Zenica Üniversitesinde üniversiteli olmak kredili Avrupa kriterlerinde eğitimin olması avantajınızdır.

Zenica Üniversitesi

Boşnakça Lisans Bölümleri 1500 Euro

Eğitim Fakültesi 4+1

Sınıf Öğretmenliği
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Alman Dili ve Edebiyatı
BHS Dili ve Edebiyatı
Türk Dili ve Edebiyatı
Matematik ve Enformatik
Hukuk

Devlet ve Uluslar arası kamu hukuku
Devlet ve hukuk tarihi
Ceza Adalet
Pedagoji Fakültesi

Okul öncesi
Sosyal pedagoji
Psikoloji
İlahiyat Fakültesi

İslam Düşüncesi ve Medeniyeti
İlahiyat
Doğu Dilleri ve Edebiyatı
Matematik ve Bilgisayar bilimleri 2 ,4
Metalurji Fakültesi ve Malzeme Bilimi

Metalürji (Demir ve Malzeme, döküm, plastik şekillendirme)
Metal Malzeme Bölümü
Metal Malzeme Mühendisliği
Kimya Bölümü
Makine Mühendisliği Fakültesi

Ürün Tasarım Mühendisliği
Ürün Teknolojileri Yönetimi
Cevre Bölümü
Cevre Mühendisliği
Bakım Bölümü (Madencilik, Metalurji, Motorlu araçlar, İnşaat makinaları Bakım)
Endüstriyel Tasarım
Endüstriyel Ergonomi
Enerji Mühendisliği
Proses Mühendisliği
Metroloji ve Otomasyon
Makine İdaresi
İktisat Fakültesi

İşletme Yönetimi
Ekonomi Yönetimi
Pazarlama
İşletme
Finans
Muhasebe
İstatistik
zenica universitesi zenica universitesi bolumleri

Politeknik Fakültesi
İnşaat Mühendisliği
Genel Programlama Fakültesi

Bilgisayar üniversitesi
Yönetim bilişim sistemleri
Bilişim Donanımı Teknolojileri
Web Tasarım ve Bakımı
Mimarlık Fakültesi

Bilgisayar öğretmenliği
İletişim sistemleri ve ağları
Sağlık bilimleri

Fizyoloji Anatomi Patoloji
Aile Hekimliği
Sağlık Yönetimi

Cerrahi Tıp
İç hastalıkları
Nöropsikiyatri
Anne ve Çocuk Sağlığı
Cerrahi ve Rehabilitasyon
Sosyal Pedagoji

Zenice Üniversitesi