Bosna Hersek'te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri

Bosna Hersek’te Yaşam Giderleri Yurt dışı üniversite okuma fikri kimlerine göre hayat standartlarının pahalılığı ile ertelemeye alınabilmektedir. Halbuki Bosna Hersek’te yaşam giderleri pek çok ülkeye kıyasla bir öğrenci için olabildiğince makul bir bütçe ayrılarak karşılanabilmektedir. Eğitim hayatınızı kaliteli bir akademik ortamda gerçekleştirebilme niyetinde iseniz yaşam giderleri bakımından uygunluğu ile tercih edilebilecek olan bu şehri göz ardı etmemelisiniz. Yaşam kalitesi olarak sosyallik ve kültürel kaynaşma ortamını farklı ülke insanlarının tercih sebebi olan üniversiteleri ile sağlayan Bosna hayat standartını pek çok ailenin bütçesini sarsmayacak kriterlere göre belirleyerek öğrenci dostu bir şehir olabilmeyi başarmıştır.

Bosna Hersek’te beslenme giderleri
Kişisel giderler öğrencilerin sosyallikleri ve ekonomik bütçelerini olabildiğince yetinerek karşılama durumları bakımından farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle Bosna Hersek seçimini yapacak olan öğrencilerin kişisel özellikleri ve harcama yapma potansiyeline bakılarak 800-1500 TL arası bir harcama yapılabileceği söylenmektedir.
Türkçe destekli eğitim alma hakkından faydalanmak için Bosna’yı tercih edecek profildeki öğrenciler için uygun evler ve kalınabilecek durumda pansiyon yurtlar vardır. Bosna Hersek’te yaşam giderleri: Kişi sayısına göre paylaştırıldığında 2 kişi için ev düşünüldüğünde kiralar için ortalama 450 TL kadar bir bütçe istenmektedir. Tabii ki her yerde olduğu gibi yurt imkânlarından faydalanmak isteyenler için bu bütçe çok daha uyguna tekabül edebilmektedir. Motel tercihinde bulunmak isterseniz 10- 20 Euro arası değişen ücret ödemeye tabii tutulabilirsiniz.

Öğrenci için iki yıllık öğrenci oturum izni için ise 160-250 Euro arası bir bedel ödemeniz yeterli olabilmektedir. İletişim için kullanmak isteyeceğiniz internet genel anlamda kampüs içinde ücretsiz olanaklarla karşılanabilmektedir. 300-400 Euro civarındaki yaşam standartı benim ve ailemin bütçesini fazla sarsmaz diyenlerdenseniz Euro star yurt dışı eğitim danışma birimi ile irtibata geçerek son derece güler yüzlü ve anlayışlı danışman elemanlar rehberliğinde kayıt işlemlerinize hız kazandırabilirsiniz.

Bosna Hersek’te Yaşam

Okumak istediğiniz bölüme göre harç ödenekleri değişkenlik göstermektedir. Yüksek lisans için 4500 Euro; doktora için ise 5000 Euro ödeme yapmanız yeterli olabilecektir. Hukuk eğitiminizi 2000 Euro; mühendislik lisans eğitiminizi ise 2500 Euro ayırmanız durumunda karşılayabilme fırsatınız olabilecektir. Burada yaşamın uygunluğu bir tarafa diplomanızı aldığınız zaman Avrupa’da geçerliliğinin bulunması durumunda olması diplomayı Avrupa ülkelerinde de kullanabilme hakkını size verebilecektir.
Her türlü avantajı ile Bosna ülkesi sizi iyi bir noktaya getirip geleceğinizi garanti altına alabilme fırsatını sunuyor. Bu fırsatı geri tepmeden önce bir kere de olsa düşünmeniz gerektiğini hatırlatarak sizlerin mutlu olacağı günlere başlangıç yapabilmenizi temenni ederiz.

Üniversitenin Konumu