Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi

Bosna’nın en göz alıcı şehirlerinden biri olan Mostar'da Mostar üniversitesi sayesinde eğitim görürken aynı zamanda müthiş bir yaşam sürebilirsiniz.

Mostar Üniversitesi

Mostar Üniversitesi 1977’den itibaren eğitim anlayışını çağdaş bir yapı içinde düzenleyerek, akademik araştırma personellerinin sayısını ve kalitesini arttırarak, gelişimi hızlandırmak için finansal kaynaklar bularak kurumsallaşmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. 4000 mt²’lik eğitim ve araştırma alanı olan Mostar üniversitesi, birçok laboratuar ve dersliğin içinde bulunduğu geniş bir komplekse sahiptir. Mostar Şehri sınırları içinde yer alan üniversitenin çağa uyum sağlayan modern binaları, kütüphanesi, mobilyalı yurtları, restorandı ve çağdaş bir yemekhanesi bulunmaktadır.
1993 Kasım ayından başlayarak Mostarda eğitim kalitesini arttırmak için yeni bir döneme girerek diğer Mostar Üniversiteleri gibi eğitim personelinin sayısını 250’ye çıkartan Mostar Üniversitesi, Mostarda eğitim veren diğer Mostar üniversiteleri öğrencileri de dahil edilince 12 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Ayrıca Mostarda eğitim modeli değişimiyle nedeniyle üniversitede kolej eğimi de verilmeye başlanmıştır. Diğer Mostar üniversiteleri ile işbirliği yapılarak öğrenci birlikteleri aracılığı düzenlenen organizasyonla, maddi açıdan yeterli olmayan öğrencilere burs, barınma ve sağlık alanlarında yardım yapılmaktadır. Mostar eğitim hayatına yeni başlayanlara üniversitenin öğrenci merkezinde; çevre gezileri, kültürel etkinlikler, seminerler ve Proje Tempus, Wus Avurturya Proje, EUA gibi etkinler düzenlenmektedir.

Mostarda üniversite eğitimi alacak öğrenciler için kaliteli eğitim hizmeti sunmak adına NoviSad, Madrid, Granada, Norveç Fen Bilimleri, Mısır İskenderiye, Jyvaskyla, Kragujevac(SCG), Ljubljana üniversiteleriyle de işbirliği yapılmaktadır.
Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sunulan eğitim olanakları sayesinde Mostar üniversiteleri içindeki konumu her geçen gün daha da yükselen Mostar Üniversitesi bünyesinde; Bilgi Teknolojileri ve Kültür Fakültesi, Öğretim Mühendisliği Öğretmenliği, Makine Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi bugüne kadar birçok Türk öğrenciye danışmanlık, yerleştirilme ve dil eğitimi gibi konularda profesyonel ve akılcı çözümler sunmuştur. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere; Mostardaki üniversiteler arasında Avrupa normlarındaki eğitimiyle fark yaratmış Džemal Bijedić Üniversitesi diploması alarak, Bologna Kriterleri’nde bir eğitim olanağı ile sunulan yükseköğrenimin parçası olma ve Avrupalı toplumların farklı kültürlerini bizzat yaşayarak eğitim alma olanağı sunuyor.

Mostar Üniversitesi

Boşnakça Lisans Bölümleri1500 Euro

Yönetim İşletme Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi Yönetim İşletme Fakültesi; iki ya da dört senelik lisans eğitimiyle birlikte yüksek lisans ve doktora imkanı da sunmaktadır. Dzemal Bijedic Üniversitesi bünyesinde ekonomi dalında yüksek lisansı ve doktora olanakları dabulunduğu gibi iki senelik bir Džemal Bijedić programını başarıyla bitiren öğrenciler, Ekonomist Yöneticisi programlarını tamamlayarak dört senelik eğitime eşdeğer bir diploma sahibi de olabilir.

İşletme

Mekanik Mühendislik Makine Bölümü

Mostarda üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere iki ve dört yıllık lisans programları sunulmaktadır. İki senelik programların bitirilmesi ile diploma alınması mümkünken, ilave 2 senelik eğitim ile makine mühendisi diploması sahibi de olunabilmektedir. Ayrıca yüksek lisans ve teknik bilimlerde doktora imkanı da sunulmaktadır. 2002 senesinden itibaren genel makine bölümü değiştirilerek yerine bilgisayar mühendisliği getirilmiştir.

Makine Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi’nin en köklü bölümleri arasında gösterilen inşaat mühendisliği bölümü, 1993 senesinde Ekonomi ve Hukuk Fakültesi bünyesinden ayrılarak Yurt Mucibabic’e taşınmıştır. İki yıllık ve dört senelik lisans programları sunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği
Ürün Mühendisliği
İş Güvenliği
Mekanik Ağaç İşleme
Trafik
Enerji

Beşeri Bilimler Fakültesi

1999 yılında Diller Yüksek Okulu adı altında kurulmuş ve daha sonra 2002 senesinden itibaren Edebiyat Fakültesi olmuştur. Beşeri bilimler, yüksekokul programları ve Sosyal Bilimler programları sunulmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı
Alman Dili ve Edebiyatı
Boşnak Dili ve Edebiyatı
Boşnak Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı
Boşnak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı
Görsel Sanatlar
Tiyatro Bölümü
Sanat Tarihi ve Tarih Çalışmaları
Oyunculuk, Dram Psikolojisi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Mostar şehri içinde 1997 senesinden itibaren kurulan bilgi teknolojileri bölümü, Bologna Kriterleri’ne uygun bir müfredat ile öğretim vermektedir. Mostar içinde eğitim gören ilk mezunları 2008 senesinde 2254 kişi olarak verdiği gibi, 21 mezununu da uzaktan eğitim hizmeti ile mezun etmiştir. Mostarda eğitim için konaklamadan uzaktan eğitime devam eden ve mezun olan öğrencilerin sayısı örgün eğitimdekileri geçmiştir.

Bilgisayar mühendisliği
Halkla İlişkiler
İletişim Bilimleri
İş İletişimi
Bilgi Teknolojisi
Gazetecilik

Öğretmenlik Eğitim Fakültesi

Mostar kentinin en köklü fakülteleri arasında olan fakülte, 1950 yılında kurulmuş ve bir devlet kurumu statüsündedir. İlköğretimden yüksek okullara kadar eğitim hizmeti verecek personeller yetiştirmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrenciler için yapılan bilimsel araştırmalı öğretim faaliyetleri; seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar, egzersizler, geziler ve farklı danışmanlık hizmetlerini kapsar. Ayrıca Mostar içindeki sanat grupları için de bazı sergi ve müzik çalışmaları yapılır.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik personelinde haricinde, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden gelen 45 akademik personeliyle öğrencilerine eğitim vermektedir.
Tarih ve Coğrafya
Matematik ve Fizik
İslam Dini Öğretimi
Kimya
Fiziksel Eğitim
Sınıf Öğretmenliği
Müzik Eğitimi
Sanat Eğitimi
Müzik Eğitimi
Spor Sağlık
Fizik ve Teknik Eğitim Enformasyonu
Psikoloji
Biyoloji
Hukuk Fakültesi

1971 yılında eğitim hayatına başlayan fakülte, 1976’dan itibaren bağımsız bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir ve günümüzde 37 eğitim personeline sahiptir. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenim gören toplam öğrenci sayısı 1000’dir. Mostar eğitim süreci içerisinde ders programı genişleyen fakültede; Siyasi Ekonomi, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
Tercihe göre iki yıllık ya da dört yıllık eğitim seçenekleri sunan fakültede, iki yıllık programların tamamlanmasından sonra dört yıllık eğitime devam ederek avukat diploması alma ve yüksek lisans imkanı da vardır.

Anayasa
Ekonomi
Ceza Hukuku
Hukuk Devlet Tarihi
Sivil Haklar

Ziraat Fakültesi ve Tarım Koleji

1997 yılında kurulduğundan bugüne tam zamanlı eğitim veren ziraat bölümü ve tarım koleji, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatına uygun bir eğitim modeli benimsemiştir. 2002 yılında getirilen seçmeli ders seçenekleri ile öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap dallarında mesleki uzmanlık için eğitim görebilir.

Tarım
Meyve
Sebze
Çiçekler

İki Yıllık Kolejler

Mostarda üniversite bünyesinde 40000 mt² alanını kapsayan laboratuarlarda eğitim imkanı sunan Dzemal Bijedic Üniversitesi Koleji yaptığı yatırımlar ile öğrencilere, iç tasarım ve kütüphane gibi tesislerin kullanımı standart olarak sunan modern bir eğitim vermektedir. Üniversitenin kolejine olan yüksek talebi karşılamak için uyum, tanıtım ve organizasyon açısından pek çok yenilik yapılmıştır. Buna ek olarak, uluslararası bilgi kaynak paylaşımı için internet ağ paylaşımı da öğrencilere sunulmaktadır.

İşletme
Kamu Yönetimi
Tasarım
Malzeme
Ticari İşletme Yönetimi
Makine Mühendisliği
İnşaat

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi profesyonel danışmanlık ve aracılık hizmetleriyle Mostar eğitim seçeneklerini doğru şekilde değerlendirebilir ve aldığınız Avrupa kalitesindeki yükseköğretim sayesinde kolayca mesleğinizde fark yaratabilirsiniz. Kariyer hedeflerine planlandığı gibi ulaşılmasını sağlayan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi güvencesi ile Mostardaki üniversiteler, Avrupa kültür etkileşiminin üst seviyede yaşandığı bir çevrede öğrenim görmenizi sağlamaktadır.

#mostarüniversitesi

Mostar Üniversitesi

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla!Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!